Hokej: Blýská se na lepší časy, věří v líhni talentů z Litvínova

Vyjmenovat všechny slavné hráče, kteří klubem prošli, snad ani není možné. Hlinka, Bubla, Reichel, Šlégr, Ručinský... Hokej v Litvínově, to je velký pojem. „A s potěšením musím říct, že zájem dětí se v posledních dvou letech opět výrazně zlepšuje,“ uvádí Kamil Havelka, předseda občanského sdružení HC Litvínov, které zaštiťuje tamní mládež.

 

Adepti hokejového umění začínají v Litvínově zhruba v pěti letech, ač existují i mladší výjimky. „První krůčky jsou nejkrásnější a nejvzácnější chvilky hokejového života. Pády, brekot, smích, radost a vytrvalost, to vše k nim patří,“ líči Havelka. V okamžiku, kdy se naučí aspoň částečně bruslit, jsou malí hokejisté zařazováni do sportovních tříd. „A začíná jejich dlouhá příprava pro možnou kariéru. Od 2. třídy až po juniory,“ dodává Havelka.

Klub jim k tomu připravuje velmi dobré podmínky. „Dvě ledové plochy, moderní posilovna, rozcvičovna,“ vyjmenovává Havelka. Díky spolupráci se základními školami i propojení hokejové akademie se školami středními odpadá „klasické“ brzké vstávání. „Nemusíme děti trápit tréninkem brzy ráno a můžeme jej přizpůsobit tak, aby to pro ně i jejich rodiče bylo co nejméně časově zatěžující a stresující,“ říká Havelka a dodává: „Ale určitě se nezavděčíte každému. Jinak řečeno – kdo chce sportovat či se věnovat volnočasovým aktivitám, musí umět přizpůsobit svůj životní rytmus.“

Jak se děti na ledě učí, zvedá se i náročnost tréninků. Nejde však jen o dovednosti hokejové. „Trenéry jsou vedeny k ohleduplnosti a respektu, a to nejen mezi sebou. Cílem je, aby si každý v co největší míře přinášel do svého osobního života, že hrát podle pravidel se má i mimo led,“ líčí sympatickou filozofii šéf litvínovské mládeže.

Díky spolupráci se základními školami není třeba domlouvat pro naděje litvínovské Vervy individuální plány. Jiné to je u hokejistů, již základní vzdělání ukončili a jsou zařazeni do Hokejové akademie HC Litvínov, již zaštiťuje svaz.

„Potkal jsem se se všemi hlavními představiteli škol, kde naši svěřenci fungují. Pokud je potřeba, individuální plány nejsou problém,“ dodává Havelka. „Má to pevná pravidla a kluci je musí umět respektovat. Smyslem akademie je dohlížet i na morálně-volní vlastnosti hráčů a jejich studijní výsledky, což považujeme za správné. Pro trenéry je to trošku práce navíc, ale v Litvínově máme velice schopný a pracovitý kolektiv.“

Věčnou otázkou u hokeje zůstává: kolik stojí? Má punc drahého sportu, což jej třeba v konkurenci rostoucího florbalu znevýhodňuje. „Těžko se to vyčísluje. Klub funguje jako celek, každá věková kategorie je jinak náročná. Obecně tím víc, čím jsou hokejisté starší,“ popisuje Havelka.

V Litvínově činí členské příspěvky 4 tisíce korun ročně. „Jsou nejlevnější široko daleko,“ těší Havelku – cílem občanského sdružení podle jeho slov je, aby byl hokej finančně dostupný pro každého, kdo projeví zájem: „Musíme umět najít dostatek financí na fungování klubu. Vážíme si všech našich partnerů a sponzorů, kteří pomáhají zajišťovat naše podmínky a udržují je na vysoké úrovni.“

Ovšem při lanaření malých sportovců nejde pouze o peníze. „Dnes je zvláštní doba. Děti obecně ztratily zájem o volnočasové aktivity,“ popisuje své zkušenosti Havelka. Ale Litvínov má velkou výhodu: „Jsme hokejové město.“ Jakkoli zde zažili období klesajícího zájmu, po cílených náborech ve školkách a na základních školách se stav zlepšuje. „Snad se hokeji v Litvínově blýská na lepší časy,“ uzavírá předseda občanského sdružení.

Miroslav Němý