Plavání: Cesta k úspěchu je v plavání daleká

Plavání: Cesta k úspěchu je v plavání daleká
 
Martin Verner, Silvie Rybářová, Yvetta Hlaváčová či Filip Ospalý – to jej jen pár hvězdných jmen, která jsou spojena s plaveckým klubem Kometa Brno. A také s jeho předsedou Zdeňkem Tobiášem, protože jak např. říká Filip Ospalý: „Zdeněk ve mně okem znalce rozeznal talent, který spolu rozvíjíme dodnes.“
 
Zdeněk Tobiáš dělá trenéra už 30 let a za dobu, kdy se pohybuje ve vrcholovém plavání, mu pod rukama vyrostla spousta reprezentantů. Výsledky Komety Brno ostatně hovoří za vše, je například naprosto bezkonkurenční v mužském plavání – za posledních 16 let se v soutěžích družstev nenašel v České republice nikdo, kdo by muže z Komety překonal. „Každým rokem si na Mistrovství ČR jezdíme pro vítězství a poháry přebírají další a další kluci. Držet pro nás tuhle laťku je ale samozřejmě velmi těžké a já bych byl velmi rád, kdyby tento trend pokračoval i dál,“ říká Tobiáš.
 
Plavat se dnes učí děti prakticky od narození, jak moc to ale ovlivňuje schopnost dobře plavat v pozdějším věku? „Pokud se začne plavat už s miminky, určitě to prospěje jejich zdravotnímu stavu a pohybovým schopnostem,“ odpovídá Tobiáš. „Pokud ti nejmenší získají návyk na vodu a nebojí se jí, začnou ji vnímat jako přirozené prostředí, tzn. když se pod ni potopí ví, že se jim nic nestane.“
 
Jak ale dodává, pokud chceme dítě učit skutečnému plavání, musíme si počkat na věk, kdy je dítě schopno komunikovat s trenéry, tedy na věk, ve kterém děti z verbálního pokynu pochopí, co mají ve vodě dělat. „Bavit se tak můžeme zhruba o pěti nebo šesti letech,“ říká Tobiáš.
 
Plavání je samo o sobě specifické sportovní odvětví, stát se totiž skutečným plavcem obnáší spustu dřiny. „Když k nám přijde někdo nový, zaregistrujeme ho a vezmeme na bazén. Pokud nemá strach z vody a do bazénu vleze, nesmí se zaprvé utopit a zadruhé se musí naučit plavat správně podle technik plaveckých způsobů, což je dost složité,“ líčí Tobiáš. „Trvá zhruba rok než děti pořádně vypilují jeden plavecký styl. Je potřeba si uvědomit, že když plavec přijde na závody a techniku plaveckého stylu nemá správnou, rozhodčí ho okamžitě diskvalifikuje.“
 
Kometa Brno plave s těmi nejmenšími na malých 16metrových bazenéch, kterých je v Brně dostatek na základních školách. „Na malém bazénku je takové intimnější prostředí a je tam i lepší přehled o dětech. Velký prostor by byl pro malinké zabíjející,“ říká Tobiáš. Nejmladší děti trénují v Kometě dvakrát týdně od října do června a za tento plavací kurz platí kolem 1 200 Kč.
 
S přibývajícím věkem a potřebou přejít na závodní plavání je samozřejmě nutné dostat sportovce na větší bazény, kde už probíhají i náročnější tréninky. Dětem je v té době zhruba 9 let a trénují už třikrát nebo čtyřikrát týdně – podle četnosti tréninků pak platí i příspěvky, které se pohybují od 4 500 do 6 500 Kč za rok.
 
V té době se už mladí plavci začínají účastnit i prvních závodů. „Snahou je samozřejmě, aby na takových závodech vyhrál každý, oceňování jsou proto všichni. Chceme, aby děti měly radost, a aby je náš sport neodradil, protože cesta k úspěchu je v plavání daleká,“ dodává Tobiáš.
 
Barbora Mertová