Tenis - chlapci: Hledáme vítěze fedcupového a daviscupového týmu

Oba si letos zahráli v prestižním Turnaji mistrů, oba patří ke špičcce světového tenisu. Ve své nabité sezóně ale ani jeden nezaváhal udělat si čas, přijet do domovského klubu TK AGROFERT Prostějov a zúčastnit se náboru dětí do zdejší tenisové školičky. Řeč je samozřejmě o  Petře Kvitové a Tomáši Berdychovi, kteří v Prostějově svou přítomností nadchli malé budoucí naděje.
 
„Zájem o tenis v posledních letech stoupnul díky výsledkům fedcupového a daviscupového týmu a jejich propagaci,“ říká Ivo Šilhánek, šéftrenér mládeže TK AGROFERT Prostějov. „V minulosti se do naší školičky hlásilo méně než dvacet dětí. Letos jsem zaznamenali rekordní počet 35 malých nadějných tenistů. Vše bylo spojeno s naším projektem “Hledáme vítěze fedcupového a daviscupového týmu”, kterého se osobně zúčastnili Tomáš Berdych a Petra Kvitová, zahráli si s nejmenšími členy našeho klubu a uspořádali autogramiádu.“
 
TK Agrofert Prostějov je v současné době nejlepším tenisovým klubem v České republice. Nabízí kvalitní podmínky ve všech směrech – erudované tenisové trenéry i dobré zázemí čítající dostatečný počet krytých a venkovních dvorců. „Nezávisle na náborech se proto do naší školičky i během roku hlásí sama od sebe desítka uchazečů,“ popisuje Šilhánek.
 
Do tenisové školičky berou v Prostějově všechny zájemce, a to od 5 let. „První rok se děti scházejí 2x týdně s tréninkovou jednotkou 50–60 minut,“ líčí Šilhánek. „Na začátku hodiny trénují bez rakety – rozcvičí se, běhají, přeskakují různé překážky, obíhají kužely nebo hrají na honěnou a učí se házet a driblovat s míčem. Pak už trénují s raketou – nejprve různá cvičení bez úderů, např. udržení míče na raketě. A nakonec se učí s raketou a s míčkem technice a základům tenisu.“
 
Zhruba po roce dochází v TK AGROFERT Prostějov k selekci dětí z pohledu dovedností a tomu odpovídá i další postup při jejich výchově a práci. Rozděleny jsou podle věku do kategorií minitenis (5–7 let), babytenis (8–9 let), mladší žáci (10–12 let), starší žáci (13–14 let) a dorost (15–18 let). „Po zvládnutí prvního ročníku školičky se děti začínají účastnit turnajů v kategorii minitenis, které jsou jednodenní a jednotlivé zápasy se na nich hrají pouze do deseti bodů,“ dodává Šilhánek.
 
A jak je tenis finančně náročný? „První rok školičky stojí 400 Kč/měsíc. Postupně se nabízejí talentovanějším dětem lepší podmínky z pohledu množství dětí ve skupině při tréninku, většího množství tréninkových jednotek atd. Částka tak může narůst maximálně do 1 000 Kč/měsíc,“ odpovídá Šilhánek.
 
Barbora Mertová