Sportovní aerobik: Vaše dítě naučíme milovat sport

  Sedminásobná mistryně České republiky v aerobiku, mistryně světa aerobikové organizace FISAF v kategorii mixů a nejlepší seniorská závodnice ČR let 2004 až 2007 – to je stručná vizitka Kateřiny Přikrylové. Její jméno je neodmyslitelně spojeno se znojemským sportovním klubem Aerobic Professional.

Veřejnost ji ale zná spíše pod jménem Kateřina Protivínská, protože své mistrovské tituly získala ještě před tím, než se vdala. „Bohužel je to dnes už bývalá závodnice, ale určitě zatím ta nejúspěšnější, která je s naším klubem spojená,“ říká šéf SK Aerobic Professional Znojmo a současně její otec František Protivínský. I díky Kateřině si znojemský klub vybudoval za dobu své existence vynikající jméno a právem se řadí mezi nejlepší aerobikové oddíly v České republice.
  
Velký důraz klade tento klub na výchovu těch nejmenších a řídí se heslem, že pro úspěch je potřeba začít včas. „S aerobikem začínáme s dětmi kolem čtyř let, kritériem pro nás je skutečnost, že dítě nepláče a vydrží šedesátiminutový trénink bez maminky. Celým tréninkem se prolíná pestrost, hravost a nenásilnost. Snažíme se dělat vše pro to, aby se u nás dětem líbilo, a aby si zamilovaly sport a pohyb jako takový,“ popisuje Protivínský.


Zájemce o aerobik berou v současné době všechny. „Tím, že máme děti rozdělené do skupin podle věku a míry talentu či pracovitosti, jsme schopni nabídnout pohyb opravdu každému,“ říká Protivínský. „Zájem je velký hlavně u těch nejmenších, jakmile ale zjistí, že gymnastický aerobik je dřina a ne všichni mohou vyhrávat, odchází od nás. Velký úbytek dětí je ve věku 10–12 roků.“ A jak často potkáme na tréninku aerobiku kluky? „Chlapců je málo, bohužel většinou nevydrží společné tréninky s děvčaty,“ odpovídá Protivínský.

Tréninky těch nejmenších probíhají dvakrát týdně vždy šedesát minut. Hravým a zábavným způsobem se děti učí prakticky ty nejobyčejnější věci, jako je správné držení těla při chůzi, běhu a pohybu nebo správné dýchání. „Formou her a pohybových cvičení budujeme u dětí flexibilitu, sílu, obratnost, rychlost a vytrvalost,“ líčí Protivínský.
 
Ve Znojmě se vybírá školné dopředu na jeden semestr, tedy na pět měsíců. Ti, co trénují  dvakrát týdně platí 1 400 Kč, závodníky, kteří trénují častěji, pak aerobik vyjde zhruba na 3 000 Kč.
 
I ti nejmladší se mohou velmi brzy zúčastnit závodů, znojemský klub je pro malé děti pořádá  dvakrát do roka. „Každoročně děláme vánoční turnaj a potom tzv. Mistrovství světa mateřských školek. Úplně všichni závodníci tam dostanou svoji první medaili,“ říká Protivínský. „Je důležité malé děti motivovat k lásce ke sportu i tímto způsobem.“

Text: Barbora Mertová

Tento díl ke shlédnutí v archivu České televize.: