Talent roku: Chceme, aby se děti potkaly s hvězdami světového formátu  Stačí vyplnit přihlášku a ukázat na Facebooku své sportovní nadšení. Výsledkem pak může být zážitek na celý život v podobě setkání s Usainem Boltem, Tomášem Berdychem, Mirkou Knapkovou... Projekt Talent roku pro nadějné sportovce právě startuje svůj 4. ročník.

Nejsou to právě pozitivní čísla: podle bleskového průzkumu Asociace amatérských sportů ČR sportovalo toto léto pouhých 22 % dětí. Snahu o zlepšení situace má za jeden ze svých hlavních cílů projekt Žijme sportem. „Upadající zájem mladé generace o sportování a pohyb obecně byl a stále je jedním z našich hlavních impulzů,“ říká manažer projektu Jakub Molnár.
Úvodní tři ročníky byly úspěšné, zhruba 54 tisíc dětí se předvedlo se svým sportovním nadšením. Právě radost ze sportu je základem soutěže – po vyplnění přihlášky mají děti za úkol vyvěsit na Facebook příspěvek, který ukazuje jejich vášeň pro pohybové aktivity.
Kategorií je celkem osm. Mladý talent je ta určená pro děti od 1. do 4. třídy, ve Velkém talentu se soutěží od páťáků po deváťáky. Obě kategorie se pak rozvětví na jednotlivce a kolektivy a ty navíc na sportovce registrované či neregistrované ve sportovních svazech. Sběr přihlášek potrvá až do 31. března 2014. „Z toho, kolik dětí se nám hlásí, máme upřímnou radost,“ říká Molnár.
Soudě podle zmíněného průzkumu by největší podíl dětí měli tvořit malí plavci, cyklisté a fotbalisti. Plavání uvedlo 95 % z těch, co v létě sportovali, na kole jezdilo 93 % a fotbalu se věnovalo 57 %; následujícími sporty byly kolečkové brusle, běh, atletika a florbal. Čísla dále ukázala, že nejvíce děti sportují s kamarády nebo sourozenci (62 %) a výrazně převažuje podíl organizovaných pohybových aktivit nad neorganizovanými (poměr 72:28).
Ale zpět k Talentu roku: kdo prokáže nadšení největší a bude odbornou porotou (tvoří ji sportovci a zástupci partnerů projektu) zvolen za vítěze, může se těšit na poukázky na nákup sportovního zboží – ty pro jednotlivce mají hodnotu 3 000 korun, pro kolektivy 5 000. Stejnou částku pak získají i školy vítězů.
Již tradiční součástí projektu jsou však i zážitky, jež se penězi vyčíslit nedají. „Nemáme přesný plán, snažíme se vždy využít situace a příležitosti, která se zrovna naskytne. Chceme, aby se vítězové za odměnu potkávali se sportovními hvězdami světového formátu,“ říká Molnár.
Nejzvučnějším ze setkání minulosti byla ta na Zlaté tretře se sprinterským fenoménem Usainem Boltem. Vítězové 3. ročníku zase dostali překvapení v podobě veslování s olympijskou vítězkou Mirkou Knapkovou a šéfem českého olympismu (a bývalým veslařem) Jiřím Kejvalem. Dalším gratulovala lyžařka Šárka Strachová a předvedla dětem svou tréninkovou jednotku z olympisjké přípravy na blížící se hry v Soči.
„V době semifinále Davis Cupu, v němž se Češi v Praze utkali s Argentinou, zase další vítězové shlédli tréninky tenistů, mohli se vyfotit s poháry pro vítěze Davis Cupu i Fed Cupu. A přišel za nimi i Tomáš Berdych – pogratuloval jim a předal míčky,“ popisuje Molnár.


 
Text: Miroslav Němý