BMX: Divočina na kolech, která se prosadila už i na olympiádu

2012.08.16_BMX_Academy_391eJe to sport, který přesně pasuje do 21. století. Rychlý, dynamický, moderní. Atraktivní vizuálně i zvukově, neboť při závodech duní dobrá muzika. Takové je BMX, mladá cyklistická discplína, jež patří i do programu letních olympiád.

Horké londýnské odpoledne mělo pro všechny magický nádech. Natřískaný stadion sledoval, jak se cyklisti a cyklistky přetláčejí na trati, v hledišti byl i britský premiér James Cameron nebo sportovní supercelebrita David Beckham. Ano, i tuhle kulisu může dostat BMX – sport, jenž je pro mnohé neznámý.

Právě popis situace z loňské olympiády ukazuje na potenciál BMX, v tomto případě jeho poddisciplíny zvané bikros. V ní se na trať plnou skoků (u mužů dlouhou 470 metrů a u žen 430 metrů) vydaly mimo jiné dvě Češky, Aneta Hladíková a Romana Labounková. „Ani nejsem zklamaná. Je úžasné, kolik lidí se přišlo podívat,“ líčila Labounková, jež stejně jako její parťačka nepostoupila ze semifinálové jízdy.

Pro nezaujaté diváky je bikros díky své olympijské přítomnosti viditelnější součástí BMX. Pro ty „zasvěcenější“ však může být atraktivnější freestyle BMX – v něm, jak název napovídá, nejde o to dojet nejrychleji do cíle, nýbrž uspět díky co největšímu množství akrobatických prvků a triků.

Ty jsou v jisté podobě k vidění i při bikrosu. Co pak obojí spojuje, jsou pády. A bohužel i zranění, bez nichž se neobejde v podstatě nikdo. „Před Pekingem jsem si dvakrát zlomila nohu, měla jsem nadesetkrát přeražené zápěstí, zlomený loket i dva obratle,“ vypočítávala v Londýně Aneta Hladíková. „Nesmíme polevit v koncentraci, jinak se člověk může přizabít,“ dodávala s úsměvem Labounková.academy-bike-610x366

BMX jako takové vzniklo v 70. letech minulého století v Kalifornii. Tamní počasí a současně rozvoj motokrosu inspirovaly Američany k tomu, že se dá na trať vyrazit i na kole. Na něj navíc mohli mladíci, jimž věk ještě nedovolil řídit motorku – a BMX bylo na světě. National Bicycle League byla založena v roce 1974 a rostoucí popularita napříč Spojenými státy postupně nové odvětví dostala i na další kontinenty. Průvodním znakem je hlavně výrazně menší a jednodušší kolo, bez stojánku, krytu řetězu a dalších doplňků.

Zlomovým datem byl pro BMX rok 2003, kdy se stal novým členem rodiny olympijských sportů, oficiální premiéra přišla o pět let později v Číně. Pro BMX je však stejně důležitá – a pro někoho možná ještě důležitější – i jiná akce, X-Games. Tento svátek adrenalinových sportů pod záštitou americké televize ESPN sdružuje mladé a z většiny neolympijské disciplíny. Není náhodou, že se letní X-Games konají v Los Angeles, domovině BMX; triky na kolech proto patří mezi klasiku soutěže.

Text: Miroslav Němý