Volejbal – chlapci: Bojujeme o každou duši

ONDRA DRYML_002_cze_pol_11_09_14_me3SC_4685

Nejenom fotbal a hokej, ale v poslední době také florbal jsou sporty, ke kterým tíhne většina malých kluků. Celkem rychle se je dokážou naučit, mohou začít velmi brzy hrát, a proto je  tak baví. Sportovní klub Volejbal Brno se kvůli tomu v posledních letech potýká s velkým problémem – jak přesvědčit nejmenší chlapce, aby začali hrát právě volejbal?

„My s tím bojujeme strašným způsobem, protože kluků, kteří chtějí zkusit volejbal, je hrozně málo. Je to vlastně i zásadní rozdíl mezi ženskou a mužskou odbíjenou, protože na rozdíl od nás mají holky pořád dostatek dětí. Pro kluky je zkrátka nabídka sportů mnohem pestřejší,“ říká Jaroslav Šamšula, šéftrenér brněnského Sportovního centra mládeže. „Jsme tak v Brně jediný oddíl, který se věnuje mužskému volejbalu.“

Hlavně z toho důvodu klub spolupracuje hned se dvěma základními školami – ZŠ Milénova a ZŠ Sirotkova, takže kdo má zájem hrát volejbal, může se mu na těchto školách věnovat už od první třídy. „U nejmladších dětí se samozřejmě ještě nejedná o klasický volejbal,“ líčí Šamšula. „Je to spíš taková přehazovaná nebo průpravné hry. Ve druhé a třetí třídě se pak děti začínají účastnit projektu Minivolejbal v barvách, kde jsou pravidla uzpůsobená jejich věkovým možnostem.“     DR088488

Po základní škole se mladým volejbalistům v Brně nabízí jedinečná možnost pokračovat s volejbalovou průpravou na Sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka. To má výuku a rozvrh hodin plně přizpůsobený volejbalovým tréninkům. Přímo na gymnáziu je hala, kterou využívají kadeti, tedy hráči do 18 let. Pro ty starší, juniory, je pak k dispozici nedaleká hala Sokola Brno I na Kounicově ulici.

Tréninky probíhají třikrát týdně dopoledne a pětkrát týdně odpoledne. „Pro hráče je samozřejmě velmi náročné trénovat v takovém rozsahu, o víkendech hrát zápasy a ještě studovat. Proto u kluků nepodceňujeme regeneraci, protože jinak by to všechno tak mladý organismus asi těžko unesl,“ dodává Šamšula.

Na Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka každý rok míří i řada mimobrněnských studentů.

„Vytipováváme si ty nejlepší hráče na žákovských turnajích a snažíme se je stahovat k nám do Brna. Odchovanci našeho klubu jsou tak doplňováni talentovanými hráči z jiných klubů z celé České republiky, protože pokud chceme dělat volejbal opravdu na vrcholové úrovni, nemůžeme čerpat jenom z lokálních zdrojů,“ líčí trenér kadetů a juniorů Jiří Petrů. A daří se jim to právě díky zdejšímu gymnáziu, protože poskytuje mimobrněnským také ubytování a stravu, takže se mladí hráči nemusí vůbec o nic starat.

IMG_9159To potvrzuje i Ondřej Žaba, který v Brně studuje sportovní gymnázium druhým rokem. „Na gymplu nám vychází ve všem vstříc, takže opravdu není problém hrát a studovat zároveň,“ popisuje Ondra. Pochází z Chocně, kde začal volejbal hrát ve druhé třídě. Že přestoupil do brněnského klubu určitě nelituje, letos se totiž kadetům z Brna podařilo v extralize získat titul Mistrů České republiky. „Bylo to strašně těžký, ale nakonec jsme to zvládli, takže máme všichni v týmu velikou radost,“ pochvaluje si Ondra.