Vodní pólo: Obratnosti pólistů ve vodě se jen tak někdo nevyrovná

polo6

Rychlé a přitom uvolněné plavání, vysoký výšlap nad hladinu, pohotová reakce a blesková střela – tak by se dalo stručně charakterizovat vodní pólo. Jedním z nejlepších českých kubů, kde se vodní pólo hraje, je Kometa Brno.

Jak říká Tomáš Gööz, který v Kometě trénuje mládež, vodní pólo se v Brně může pyšnit dlouholetou tradicí. „Tento sport se u nás hrál v podstatě souběžně se vznikem prvních bazénů. Éra kvalitního vodního póla pak začala postavením lázní Zábrdovice na přelomu 20. a 30. let minulého století. V roce 1979, kdy  byl otevřen 50ti metrový krytý bazén za Lužánkami, v Brně nastoupila nová mladá generace a té se tenkrát podařilo postoupit do první federální ligy. V ní naši pólisté hráli s většími či menšími úspěchy až do rozdělení Československa. I potom Kometa v nejvyšší lize zůstala a drží se v ní doposud,“ líčí Gööz.Snímek 181

Na rozdíl od klasického plavání se u vodního póla daleko víc rozvíjí všestranná obratnost ve vodním prostředí. Dobrý pólista se neutopí ani v extrémních situacích a je schopen poskytnout ve vodě pomoc a záchranu. Je to sice tvrdý kontaktní sport, ale dochází u něj k minimu úrazů, bez zlomených končetin – vodní prostředí totiž vše změkčuje.

A kdy se s vodním pólem začíná? „Věk těch nejmladších se u nás pohybuje kolem 12 let, do kategorie starších žáků se pak přechází ve čtrnácti. S mladšími žáky je u nás spojena i přípravka. Do nejmladší kategorie většinou přechází děti z plavání, které taky trénujeme, takže se s nimi známe. Když se jim nechce plavat jen tak ode zdi ke zdi a jsou šikovní, snažíme se je přemluvit, aby si zkusili právě vodní pólo,“ popisuje Gööz.

pictures - vodní póloČlenské příspěvky jsou stejné v obou žákovských kategoriích – platí se 500 Kč měsíčně, 90 % této částky přitom jde na pronájem bazénů. Vodní pólo mohou sice hrát chlapci i dívky, ale v Kometě mají téměř stoprocentně navrch kluci – v současné době za ni hraje jenom jedna dívka.

Tréninky probíhají třikrát týdně, začínají rozcvičkou na suchu a pokračují v bazénu. „Půlku hřiště mají vyčleněnou mladší žáci, druhou půlku ti starší, takže jejich tréninky probíhají dohromady,“ líčí Gööz.  „Před tím, než jdou kluci do bazénu s nimi samozřejmě trénujeme i házení balónem. Bohužel, všestranná tělesná připravenost mládeže je dnes na velice špatné úrovni, a tak spousta dětí neumí ve 12 letech pořádně hodit míčem.“

Vodní pólo je velmi náročný sport, v České republice se navíc jedná o sport neprofesionální, takže jsou dnes v Kometě rádi za každého nového hráče. „Říká se, že vodní pólo, rugby a veslování jsou tři fyzicky nejnáročnější sporty. I z toho důvodu je čím dál míň dětí, které chtějí tento sport hrát a propagovat. A to je velká škoda, “ posteskne si Gööz.

 

Text: Barbora Mertová