Volejbal: Barevná hra s míčem

DR120023

Jak nalákat děti na volejbal, který je pro ty nejmenší poměrně náročnou disciplínou na manipulaci s míčem? Český volejbalový svaz před dvěma lety rozjel projekt Minivolejbal v barvách a odbíjená se tak rázem stala pro malé hráče mnohem atraktivnější. Děti jsou totiž podle věku odlišeny jednotlivými barvičkami, od nejsvětlejší až po nejtmavší. Myšlenka barevného minivolejbalu přitom není úplně nová, Volejbalový klub Královo Pole z Brna už například podobným způsobem pracuje s dětmi deset let.

Tato forma volejbalu je pro děti velmi lákavá. Konečně byla nastavena nějaká přístupnější podoba hraní i pro nejmenší, je to pro ně vlastně jakési odlehčení celé hry,“ popisuje ředitel brněnského klubu Richard Wiesner. Celý projekt navíc podpořila Světová volejbalová federace FIVB. „Nejmenší žlutá kategorie dětí hraje trošku jinou přehazovanou a postupně, jak jdou barvy nahoru od nejsvětlejší žluté, přes oranžovou a červenou, se už do hry zapojují stále ve větší míře volejbalové prvky. Posledními barvami jsou pak zelená a modrá,“ dodává Wiesner.DR088488

Nejmenší děti trénují vždy hodinu dvakrát týdně. Brněnský klub od nich vybírá příspěvky ve výši 1 500,- Kč za pololetí. Je ale dobré, aby rodiče zainvestovali také do kvalitní obuvi svých dětí, což je důležité pro jejich zdraví.

Dříve se začínalo s volejbalem v devíti letech, ale právě Minivolejbal v barvách posunul věkovou hranici už na sedm roků. S barvičkami se pak děti loučí v šesté třídě. A jaká je cesta těch nejšikovnějších dětí dál? V Brně v loňském roce vzniklo pod záštitou Českého volejbalového svazu vrcholové centrum mládeže – vedle Prahy je to jediné takové centrum v České republice. V něm se v současné době připravují skupiny talentovaných děvčat do 15 let, 17 let a do 19 let. Poslední skupinu pak tvoří vrcholové seniorské družstvo Králova Pole, které má věkový limit 23 let.

DR128953Že tento systém funguje, může potvrdit dvacetiletá Pavla Vincourová, velká naděje českého volejbalu a dnes už i seniorská reprezentantka. Na základní škole začala v páté třídě hrát školní ligu a časem si ji k sobě stáhl právě Volejbalový klub Královo Pole. Zde potom prošla všemi tréninkovými úrovněmi. O tom, že je opravdu velkým talentem svědčí mimo jiné to, že byla členkou všech mládežnických reprezentací České republiky a s juniorským výběrem ČR získala v roce 2010 bronz na Mistrovství Evropy.

V současné době hraje tato nahrávačka za prostějovský klub, kam loni přestoupila z Brna. „Volejbal mě naučil mimo jiné vycházet v kolektivu s ostatními, což je pro život určitě taky důležité. A samozřejmě mi dal i práci, protože je to teď vlastně moje profese,“ říká Pavla.

Brno letos zažije volejbal opravdu na nejvyšší úrovni, koná se tu totiž Mistrovství světa juniorek 2013. „Je to pro nás velká čest, určitě se přijďte ve dnech 21.–30. června podívat,“ zve všechny na největší akci roku ve volejbale Richard Wiesner.

Text: Barbora Mertová