Badminton: Raketový sport, raketový vzestup

mmcr_2012_-_patek_392-550x367Ještě před pár lety nebyl zdaleka tak populární jako dnes a do rodiny olympijských sportů byl natrvalo přizvaný až v roce 1992. Vyžaduje skvělý postřeh i kondičku, vždyť při jednom zápase hráči často naběhají několik kilometrů. Řeč je o badmintonu, sportu, který je u nás spojován hlavně se jménem Petr Koukal.

Český vlajkonoš z olympiády v Londýně hraje za TJ Sokol Brno-Jehnice, což je klub, který se může pochlubit řadou vynikajících umístění v naší republice i na evropských turnajích. Jak říká jeho současný předseda Stanislav Bernacik, ještě před pěti lety bylo malých dětí, které v České republice chtěly hrát badminton, daleko méně než v dnešní době. „Zájem o badminton opravdu hodně vzrostl. U nás to funguje tak, že necháváme hrát úplně všechny děti, které k nám přijdou. Nikdy se nestane to, že bychom řekli, že nějaké dítě nemá vůbec žádnou perspektivu. Všem dáváme šanci. Postupně pak hráče rozřazujeme podle výkonnosti do „lepších a horších“ skupinek,“ říká Bernacik.Y3

V Jehnicích mohou děti hrát badminton od osmi až devíti let, tedy ve věku, kdy už většinou mají něco málo za sebou a dokážou lépe poznat, co je baví. „Dětem poskytujeme dva trenéry a halu. Trénink mají dvakrát týdně zhruba hodinu a čtvrt a ročně je to vyjde na 3 000,- Kč. Starší děti už trénují třikrát týdně a platí asi 4 500,- Kč. Těm nejlepším pak hradíme výjezdy na republikové turnaje, dostávají od nás cestovné a míče,“ dodává Bernacik, který je navíc i trenérem 2. třídy.

Badminton je přitom vhodný v podstatě pro všechny – rozvíjí se při něm veškeré pohybové schopnosti, koordinace, rychlost, síla a vytrvalost. Je to ale zároveň sport, který zatěžuje převážně jednu polovinu těla, proto je nutné v rámci tréninků dělat tzv. kompenzační cvičení, mezi které patří hlavně posilování. Když hrají děti delší dobu, musí pak samozřejmě mít také dobrou obuv a kvalitní lehkou raketu.

czb_07-550x367Mezi odchovance jehnického klubu patří i velká naděje českého badmintonu – Adam  Mendrek. Pyšnit se může titulem Mistra České republiky ve dvouhře a čtyřhře v kategorii do 17 let. Pro inspiraci přitom nemusel chodit daleko – je totiž synem Tomasze Mendreka, který se mimo jiné zúčastnil olympijských her v Barceloně v roce 1992. Adam si tak už ve třech letech začal pohrávat s raketou, běhal s ní a nosil na ní míček. Aktivněji potom začal s badmintonem v šesti letech. V prosinci loňského roku se dostal až na páté místo světového juniorského žebříčku. „Hrozně mu to přeju, protože vím, co pro to doma dělá,“ říká jeho maminka Martina Mendreková. „Když je v Česku, trénuje každý den v hale a absolvuje  kondiční tréninky. Chodí taky sám běhat a stojí hodiny před zrcadlem, před kterým různě nastavuje raketu. Je opravdu strašně zodpovědný. Třeba se mu splní jeho velký sen – zúčastnit se olympiády v Rio de Janeiru.“

Text: Barbora Mertová