Biatlon: Mistrovství světa v Novém Městě je za dveřmi

Biatlon2V poslední době popularita biatlonu rapidně vzrůstá, což se projevuje i v klubu biatlonu OEZ Letohrad. „Ještě před dvěma lety jsme měli v žákovských kategoriích přibližně 40 dětí. V současné době je to už téměř 70 malých sportovců. Domnívám se, že je to způsobeno jak výsledky naší reprezentace a pořádáním významných světových soutěží na našem území včetně plánovaného Mistrovství světa 2013, tak i naší prací v regionu.

Navštěvujeme školy, školky a různými dalšími formami se snažíme propagovat náš klub a naši činnost,“ říká Jiří Faltus, vedoucí trenér žactva tohoto klubu.

Nejmenší děti ve věku od 6 do 7 let do 10 let začínají sportovat v přípravce. Je to ideální věk, ve kterém si začnou procvičovat všestrannost, obratnost, získávají cit pro skluz na lyžích a první technické dovednosti. V přípravce se pohybuje zhruba 30 až 35 dětí. Trénují 2x týdně v létě (běh, kolo, koloběžky, kajaky, hry, kolečkové brusle atd.), v zimním období jsou pak jednou týdně v tělocvičně a 2x týdně na lyžích. Děti z přípravky se účastní závodů v běhu na lyžích a v přespolním běhu.

Finančně vyjde rodiče jedna sezóna přípravky na 4 500 až 5 000 Kč. Tato částka zahrnuje oddílový příspěvek, letní a zimní soustředění a zapůjčení lyží. U takto mladých sportovců je finanční podíl rodičů přibližně okolo 70 % až 90 % – děti jsou totiž hodnoceny podle docházky na tréninky.

Žactvo od 11 do 15 let závodí už i na biatlonových soutěžích. S tím samozřejmě souvisí i větší nároky na přípravu, 2x týdně už jim navíc přibývá střelecký trénink. Finančně se na přípravě žactva podílí jak oddíl, tak rodiče. Příprava sportovce v tomto věku stojí zhruba 9 000 Kč, pokud je ale jeho výkonnost vysoká, může se na této částce klub finančně spolupodílet až 70 %. V současné době má letohradský biatlonový klub 2 skupiny žactva po 15 dětech, které trénují 4x až 5x týdně. Všechny tréninky jsou přitom plánovány tak, aby měly herní základ.

„Velkou radost mi dělají výsledky i počet žáků.  Třikrát v řadě jsme vybojovali 1. místo v hodnocení žákovských oddílů. Každý čtvrtý závodník na biatlonových závodech je navíc členem našeho oddílu,“ říká Faltus. Chválí také práci dobrovolných trenéru, kteří se velkou měrou podílejí na přípravě všech dětí. Faltus spolupracuje přibližně s 12 trenéry, kteří po práci nebo souběžně se svým studiem ve škole ještě absolvují  trénink s dětmi.

Mezi největší úspěchy oddílu patří bezesporu to, že ho v současné době na světových akcích reprezentují dva skvělí závodníci – Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Oba přitom patří k absolutní špičce. „Já jsem začínal zhruba ve třetí třídě. Hodně jsme vždycky trénovali v Říčkách v Orlických horách, protože Letohrad je poměrně nízko a sněhu je tu málo. Za tu dobu, co dělám biatlon, prošel zdejší areál velikou změnou – změnila se střelnice, je tu nová asfaltová dráha,“ popisuje Ondřej Moravec, který v půli prosince skončil na fantastickém druhém místě ve stíhacím závodě Světového poháru na 12,5 km v Pokljuce. „Rád bych pozval všechny naše fanoušky na Mistrovství světa v biatlonu, které se bude v únoru 2013 konat v Novém Městě na Moravě.“

„Biatlon je velice zajímavý sport, naše dobré výsledky doufám nabudí mládež a děti, aby se v tomto sportu začaly realizovat,“ dodává Michal Šlesinger.

Text: Barbora Mertová