Rychlobruslení: K úspěchu na dlouhých bruslařských nožích

SpeedSkatingNení to tak dávno, co byl v Česku tento sport v ústraní. Úspěchy Kateřiny Novotné a její účasti na olympiádách v Turíně a ve Vancouveru však ze short tracku, tedy rychlobruslení na krátké dráze, udělaly atraktivní disciplínu. Řada nových adeptů se hlásí v Benátkách nad Jizerou, odkud se na úspěšnou cestu vydala i zmíněná česká hvězda.

Že jsou to úplně jiné brusle než ty, na které jsme zvyklí z hokeje nebo z dovádění na rybníku? To vůbec nevadí. „Žádný věkový limit nemáme,“ říká Jaroslav Pařík, šéftrenér benáteckého klubu. „Pokud je dítě mladší 7 let a na bruslích ještě nestálo, musí se o něj rodiče na ledě sami postarat ve vymezeném prostoru. Pokud příjdou děti starší, půjčíme jim rychlobrusle a po určitou dobu je necháváme, aby se s nimi důkladně seznámili.“

Tak začíná cesta vedoucí třeba až k olympijskému snu. Nejčastějšími adepty short tracku bývají děti mezi 8 a 12 lety. „Naučit se bruslit není až takový problém. Podle některých tělovýchovných pedagogů je to po chůzi a běhu třetí nejpřirozenější lidský pohyb,“ líčí Pařík. Ale rychlobruslení? „To je vyšší forma. I dobrému bruslaři to bude trvat aspoň čtyři roky,“ odhaduje. S postupným učením se logicky mění i obsah tréninků. „Nejmenší si na ledě hlavně hrají,“ nastiňuje Pařík a pokračuje: „Postupně ale samotné bruslení na ledě tvoří jen část celoročního tréninku. Zbytek činí příprava na kolečkových bruslích, atletika, kolo a speciální bruslařský trénink a posilování s ohledem na věk a výkonnost.“ To podle něj vede k tomu, že děti z jejich oddílu obvykle vynikají svou kondicí a jsou nejen oporami školních družstev v atletických soutěžích, ale rovněž válí i v závodech na kolečkových bruslích.

V klubu dětem půjčí starší brusle a boty. Kdo chce pro své ratolesti lepší výbavu, musí sáhnout k zahraničním výrobkům. „V Česku se materiál nevyrábí,“ vysvětluje Pařík. Brusle přijdou na zhruba 3 800 až 5 000 korun, brousek na 250 korun, přilba na necelých 1 300 a stolička na broušení na 2 500. Rodiče přispívají na klubové kombinézy či na soustředění a dopravu na závody, základní servis – tedy led a další podmínky – však zajišťuje Městský úřad v Benátkách nad Jizerou jako majitel tamního zimního stadionu. A musí mít z výsledků radost: vždyť short track kromě místních láká i děti z Prahy, Staré Boleslavi, Lysé nad Labem či Zelenče.

Text: Miroslav Němý