Gymnastika: Z opičí dráhy až na olympiádu

Gymnastika4Cvičit s dětmi je dnes možné od nejútlejšího věku, a tak se lekcí cvičení účastní se svými rodiči už i půlroční miminka. Většinu takových kurzů pak děti opouští s nástupem do školky. Existují ale sportovní oddíly, které si právě tříleté děti snaží udržet a cíleně je už odmalička vychovávají tak, aby v předškolním a následně školním věku získaly tu správnou sportovní průpravu. Jedním z nich je i oddíl sportovní gymnastiky Sokol Brno 1.

„Dětem, které k nám chodí odmala, připadá zcela přirozené cvičit v prostředí, které znají. Děti ví, jak to u nás chodí, znají se s týmem, který se o ně stará, a i rodiče se u nás časem cítí jako doma,“ říká Stanislav Vyzina, šéftrenér Sokola Brno 1. Kurzy v tomto sportovním oddíle mohou rodiče s dětmi navštěvovat už od 1,5 roku. Děti nejprve cvičí společně se svými maminkami – trenéři pro ně sestavují nejrůznější opičí dráhy, díky kterým se učí správně rozvíjet své pohybové schopnosti. Zhruba ve třech letech se pak rodiče přestanou cvičení aktivně účastnit, ale během hodiny zůstávají přítomni v tělocvičně. Úplně samostatně pak začnou děti cvičit ve 4 letech. „Tím, že je známe odmalička, rozpoznáme lépe talentované děti. Ty si pak vytahujeme dál do gymnastických přípravek,“ dodává Vyzina. V těch cvičí děti ve věku od 5 do 9 let už mnohem intenzivněji, na závodní úrovni. Na začátku každého školního roku navíc Sokol Brno 1 pořádá nábory, ze kterých si vybírá do gymnastických přípravek další šikovné děti.

Sportovní gymnasté, ať už dívky nebo chlapci, se učí gymnastické prvky buď na koberci (tzv. prostná) nebo na nářadích. Odvětví sportovní gymnastiky se přitom nejenom v Brně těší velké oblibě – trenérka Sokola Brno 1 Radka Pánková si musí vést na zájemce dokonce pořadník. Chodit do sportovní gymnastiky přitom pro rodiče nepředstavuje žádnou finanční zátěž. Dětem stačí koupit gymnastický dres a zaplatit kurzovné, které pro děti cvičící jednou týdně stojí na půl roku 1 500,- Kč. Pokud jsou tréninky častější, cena se pohybuje kolem 3 000,- Kč.

Společným vzorem pro děti, které cvičí v Sokole Brno 1, jsou bezesporu Kristýna Pálešová a Jana Komrsková, které to jako odchovankyně tohoto sportovního oddílu dotáhly až na olympijské hry.

Text: Barbora Mertová

Gymnastika3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gymnastika2