Bowling: Roztočte to s bowlingem nebo kuželkami

Kdo si občas nezajde na bowling nebo kuželky? Tyto sporty často bereme jako odreagování nebo víkendovou zábavu, ale asi málokoho by napadlo jít si zahrát už v sedmi letech. Přitom přesně to je věk, ve kterém začal aktivně s bowlingem Marek Talpa. Dnes je mu 19 a jako zatím jediný Čech dokázal vybojovat medaili na juniorském Mistrovství Evropy.

„Pro Marka byl bowling láska na první pohled. Jeho talent pro hru se projevil záhy poté, co začal bowling hrát,“ říká o něm jeho tatínek Martin Talpa. „Kde se objevil, byl hned středem zájmu, protože on od začátku kouli roztáčel, zatímco všichni ostatní hráli rovně. Tuto techniku přitom nemohl nikde odkoukat – v roce 2000, kdy začínal, jsme totiž ještě neměli možnost sledovat bowling na internetu,“ dodává. Marek začal pod vedením profesionálních trenérů tvrdě trénovat a už v roce 2005 se stal Mistrem České republiky v kategorii Junior.

Marek Talpa 3

Dnes je členem Bowling Academy Olomouc, kde jako šéftrenér pracuje Fin Juha Maja, jeden z nejlepších koučů Evropy. Marek pod jeho vedením trénuje 4–5 hodin denně, kromě praktické výuky bowlingu na drahách musí zvládnout také kondiční trénink nebo psychologickou přípravu. „Olomoucké centrum disponuje jako jediné u nás profesionální vestavěnou videotechnikou s programem na analýzu pohybu, a tak i když je zrovna Juha doma ve Finsku, může sledovat on-line tréninky přímo na počítači a udělovat hráčům pokyny  na dálku,“ popisuje Martin Talpa jak také vypadá spolupráce s trenérem.

Kuželky a bowling jsou přitom dva odlišné sporty, společné však jedno mají – v nadsázce řečeno se dají hrát od doby, kdy už unesete kouli až do doby, dokud kouli ještě unesete. „Za optimální dobu, kdy je dobré začít s těmito sporty, ale můžeme považovat věk kolem deseti let,“ vysvětluje Ivana Palánová, generální sekretářka České kuželkářské a bowlingové asociace. Mladší děti by podle ní měly omezit samotný trénink kuželek a bowlingu asi na půl hodiny dvakrát týdně a zbývající čas věnovat doplňkovým sportům jako jsou plavání, cyklistika nebo běh.

A v čem se vlastně liší kuželky od bowlingu? Bowling se hraje do deseti kuželek (tenpin), zatímco kuželky do devíti (ninepin). Při hře se používají jiné dráhy i automaty a zcela rozdílné jsou koule – ty bowlingové jsou větší, mají různou váhu i rozměry a otvory na prsty. Kuželkářská koule má objem pouze 16 cm a otvory na prsty nemá žádné. „Úplně jiné jsou také pravidla hry i disciplíny jednotlivých soutěží. Liší se i úbory hráčů, kuželky se hrají v trenýrkách a dresu, bowling v dlouhých kalhotách a většinou v polokošili. Kuželky jsou náročnější fyzicky, bowling spíše technicky, u obou sportů jsou ale oba tyto aspekty důležité,“ popisuje Ivana Palánová.

Marek Talpa 1

Rozdíl mezi kuželkami a bowlingem je i ve finanční náročnosti. Kuželkáři mají vlastní kuželny, proto se klubové příspěvky pohybují v rozmezí 500 až 1 500 Kč na rok. Děti nepotřebují vlastní koule, měly by však mít kvalitní sportovní obuv. Trénink i soutěže v bowlingu se oproti tomu konají v komerčních centrech, a tak se finanční zátěž odvíjí od výše pronájmu drah. Zdatnější děti navíc často požadují vlastní koule tak, aby měly otvory na prsty ušité přímo sobě na míru.

Pokud někdo hraje jako Marek na vrcholové úrovni, měl by pak už počítat opravdu s velkými výdaji. „Na začátku hraní jsme se pohybovali v řádech desítek tisíc ročně. Když jsme začali jezdit do Rakouska a využívat služeb tamějších trenérů, začali jsme se blížit k hranici 100 000 Kč. Dnes, kdy Marek objíždí Evropskou bowlingovou tour, se pohybujeme v řádech několika set tisíc korun,“ přibližuje jeho tatínek. Dodává ale, že v současné době už samozřejmě má Marek své sponzory, bez kterých se žádná forma vrcholového sportu neobejde. 

Text: Barbora Mertová